Wsłuchiwać się w papieża

 

Równo czterdzieści lat temu, w 1979 roku, odbyła się pierwsza pielgrzymka nowo wybranego papieża Jana Pawła II do ojczyzny. Wizyta wywołała w kraju ogromne poruszenie, byłą okazją do wzruszeń oraz refleksji nad jego dalszymi losami. Papież odwiedził wówczas miejsca szczególnie istotne dla polskiej historii, tradycji i kultury przywołując tysiącletnią historię istnienia państwa polskiego.

 

Formułowane przez niego wówczas wypowiedzi na długo zapadły w pamięć i serca Polaków dając im nadzieję oraz chęć do działania. Dzięki jego wsparciu, a także zapałowi i zaangażowaniu Polaków, rozpoczął się okres pokojowych przemian ustrojowych w całej Europie Środkowowschodniej. Ich efektem było przeprowadzenie w Polsce pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku na zawsze zmieniając bieg historii.

 

Drugiego czerwca, w rocznicę wystąpienia papieża na ówczesnym placu Zwycięstwa w Warszawie, dziś noszącym imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, odbędzie się wyjątkowe widowisko muzyczne służące uczczeniu tamtych chwil. W czasie koncertu zatytułowanego Wsłuchiwać się w papieża zaprezentowane zostaną utwory ważne i znaczące dla historii polski, a także te szczególnie ukochane przez Jana Pawła II. Usłyszymy je w interpretacjach między innymi Stanisławy Celińskiej, Krzysztofa Cugowskiego, Ryszarda Rynkowskiego, Kamila Bednarka, Andrzeja Lamperta, zespołów Zakopower, Golec uOrkiestra czy Warszawska Orkiestra Sentymentalna i wielu innych. Całość uzupełnią liczne materiały archiwalne, fragmenty papieskich homilii i przemówień. Do pielgrzymki sprzed czterdziestu lat nawiązywać będzie także scenografia widowiska, mająca formę wielobarwnego multimedialnego witrażu symbolizującego dzieje polskiej sztuki sakralnej.

Koncert, który rozpocznie się o godzinie 20:30, poprowadzą Małgorzata Kożuchowska oraz Maciej Musiał.

 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

2 czerwca godz. 20:30, plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

 

Przeżyjmy to razem!