W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie w niedzielę (18.11) odbył się koncert „Muzyczny hołd dla Niepodległej”. Koncertem tym Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Olsztynie z zespołami świętował 100. rocznicę Niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej.
 
Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia pod nazwą „Skarbnica Kultury Narodowej w 100-letnią rocznicę Niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej”, w ramach którego zorganizowano koncert, jest Barbara Kaczorowska-Rytwińska, prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PZChiO.
 
Podczas koncertu zaprezentowano historyczne ciekawostki wraz z nowoczesną aranżacją zakazanych pieśni, które odnosiły się do różnych realiów historycznych i trafiały do najmniejszych zakątków Polski zachowując język polski w czasach germanizacji i rusyfikacji narodu polskiego. Analiza badaczy historii polskich pieśni dowodzi, że przed sądami pruskimi i rosyjskimi stawały pieśni hymniczne i religijne otrzymując wyroki zakazanych do wykonywania. Dlatego też znaczenie i misja polskiej pieśni w czasach narodowych niepowodzeń oraz związek pieśni z wydarzeniami historycznymi pozostanie na zawsze w repertuarze wykonawczym licznych zespołów Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
 
 
 
 
 
Wykonawcy koncertu:
» Orkiestra smyczkowa „Absolwent”, dyrygent - Dorota Obijalska,
» Olsztyński Chór Kameralny „Collegium Musicum” - dyrygent Janusz Wiliński,
» Dziewczęcy Chór „Cantabile” Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie, dyrygent Agata Wilińska,
» Chór „Collegium Baccalarum” w Olsztynie - dyrygent Agata Wilińska,
» Chór „Ars Vocale” Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - dyrygent Katarzyna Bojaruniec,
» Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - dyrygent Bogusław Paliński,
» Chór „Pasjonata” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie, dyrygent Joanna Gawryszewska,
» Zespół Wokalny „Musica In Via” Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dyrygent - Katarzyna Bojaruniec,
» Uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie.
 
W programie poprowadzonego przez dziennikarza Roberta Lesińskiego muzycznego wieczoru znalazły się prawykonanie hejnału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr 2018 w wykonaniu trębacza Daniela Rupińskiego; wiązanka pieśni na 100-lecie Niepodległej RP w aranżacji Mariusza Obijalskiego, a także pieśni i utwory instrumentalne kompozytorów polskich: Ignacego J. Paderewskiego, Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Stanisława Moniuszki.
 
Wydarzenie było też okazją do wyróżnienia przez Zarząd Główny PZChiO w Warszawie zespołów z Warmii i Mazur Certyfikatem Skarbnicy Kultury Narodowej w 100. rocznicę Niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej w uznaniu zasług w upowszechnianiu piękna pieśni polskiej i pielęgnowaniu dziedzictwa narodowej muzyki.