wielkanoc
 

Niech istota Świąt Wielkanocnych napełni Was siłą oraz radością i sprawi, że uśmiech i optymizm będą towarzyszyły Wam każdego dnia.

Radosnych Świąt Wielkiej Nocy, pełnych spokoju, miłości i nadziei, a także wielu okazji do miłych spotkań w gronie najbliższych

życzy Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr

 

 

PODKARPACIE ŚLADAMI JANA PAWŁA II

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT MUZYCZNY I NAUKOWY

 
broszura1.png
 
broszura2.png
 

W dniach od 3 do 8 kwietnia 2025 roku ponad 600 artystów z Podkarpacia – 32 chóry i 9 orkiestr – weźmie udział w wyjątkowym międzynarodowym projekcie „Podkarpacie śladami Jana Pawła II wśród tradycji, kultury i muzyki”. Wydarzenie ma na celu uczczenie pamięci św. Jana Pawła II oraz promocję podkarpackiego dziedzictwa kulturowego i muzycznego poza granicami kraju.

W ramach projektu zaplanowano trasę koncertową obejmującą Czechy, Włochy, Watykan i Austrię. Koncerty odbędą się m.in. w Katedrze św. Wacława w Ołomuńcu, Bazylice św. Antoniego w Padwie, Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie oraz na placu św. Piotra w Watykanie, gdzie uczestnicy otrzymają błogosławieństwo Ojca Świętego. Podczas wydarzenia zabrzmią prawykonania utworów: Msza Podkarpacka autorstwa Dominika Lasoty, oparta na ludowych melodiach Władysława Pogody, pieśń „Totus Tuus” do słów św. Jana Pawła II skomponowana przez Sebastiana Szymańskiego, a także „Hymn do błogosławionej Rodziny Ulmów” autorstwa Masty Stącel i Tomasza Piątka.

Projekt został objęty honorowym patronatem Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej (koncerty w Rzymie i Watykanie), Ambasadora RP w Pradze oraz Konsula Generalnego w Ostrawie (koncert w Ołomuńcu). Patronat honorowy nad całym wydarzeniem objął także biskup Jan Wątroba. Współorganizatorem projektu jest Województwo Podkarpackie z Marszałkiem Władysławem Ortylem, a partnerem Uniwersytet Rzeszowski.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja naukowa „Dziedzictwo Jana Pawła II w sztuce, muzyce i życiu społecznym – inspiracje, interpretacje, oddziaływanie”, która odbędzie się w dniach 16–17 maja 2025 roku na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Dąbrowskiego 83 w Rzeszowie. Konferencja będzie miała charakter otwarty, międzynarodowy i płatny. Jej organizatorami są: Wydział Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie oraz Województwo Podkarpackie.

Zwieńczeniem całego projektu będzie uroczysty koncert finałowy, który odbędzie się 18 maja 2025 roku o godzinie 12:00 w Katedrze Rzeszowskiej – w dniu urodzin św. Jana Pawła II.

 

 

 

"Arkana Melomana" - kurs: "Muzyka drugiej połowy XVIII wieku" - Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka.

1. Arkana Melomana to pionierski e-przewodnik po historii muzyki stworzony przez zespół kilkunastu ekspertów, w tym dr Ewę Obniską, dr Agnieszkę Budzińską-Bennett i prof. dr. hab. Wiesława Delimata.
W tym innowacyjnym serwisie znajdą Państwo m.in. najwyższej jakości wykonania, tłumaczenia tekstów czy audiobooki.
Arkana powstały w ramach programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury "Młoda Polska" i są rekomendowane przez Centrum Edukacji Artystycznej jako podręcznik dla szkół muzycznych II stopnia.
Więcej informacji w załączniku oraz na stronie internetowej: https://arkanamelomana.edu.pl/kursy-muzyka-dawna-i-nowa/

 
A już za kilka tygodni odbędzie się premiera czwartej części kursu "Muzyka drugiej połowy XVIII wieku". Znajdzie się tam jeszcze więcej nagrań i materiałów, które umożliwią powtórkę z historii muzyki w przystępny i nowoczesny sposób.
 
2. Zachęcamy do zainteresowania się Międzynarodowym Konkursem Wokalnym im. Stanisława Jopka organizowanym przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze". W sposób szczególny chcemy dotrzeć z Konkursem do osób dorosłych, ale oczywiście także wszystkich zainteresowanych z pozostałych grup wiekowych, aktywnych wokalnie.
To prestiżowe wydarzenie muzyczne mające na celu promocję polskiej muzyki ludowej oraz odkrywanie i wspieranie talentów wokalnych z całego świata. Czwarta edycja prestiżowego konkursu wprowadza istotne zmiany, rozszerzając zasięg na uczestników zagranicznych i modyfikując strukturę etapów.
Przesłuchania odbywają się różnych miastach Polski - warto sprawdzić harmonogram i miejsca.
Konkurs odbywa się w czterech kategoriach wiekowych: 8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat i od 26 roku życia wzwyż. Oprócz nagród finansowych na najlepszych czekają warsztaty artystyczne i występ na gali finałowej z PZLPiT "Mazowsze" oraz nagrody specjalne.
W konkursie należy przedstawić solo utwory wokalne z repertuaru PZLPiT „Mazowsze", w oryginalnych tonacjach i z oryginalnym tekstem oraz oryginalnymi liniami melodycznymi znajdującymi się na stronie internetowej Konkursu. Tam też dostępny jest regulamin:
 
 
Zapraszamy do udziału w Konkursie, który daje możliwość spełnienia marzeń artystycznych, nawiązania nowych znajomości, doskonalenia umiejętności wokalnych i zdobycia ciekawych doświadczeń, z szansą na występ z legendarnym „Mazowszem".



lichen10A.jpg

 

Jubileusz 100-lecia Polskiego Związku Chórów i Orkiestr

Szanowni Państwo,

rok 2025 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W związku z powyższym, Zarząd Główny PZChiO zwraca się z uprzejmą prośbą, aby wszystkie koncerty organizowane przez Oddziały/Zespoły zrzeszone w PZChiO, były w tym roku pod hasłem 100-lecia PZChiO. 

 

dniu 10.05.2025 r o godz. 12.00, w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej (ul. Klasztorna 4, Licheń Stary / k. Konina), odbędzie się uroczysta Msza św. koncelebrowana min. przez Dyrektora Artystycznego PZChiO, ks. prof. Kazimierza Szymonika. Zapraszamy do udziału Zespoły z wszystkich Oddziałów. Program oprawy Mszy św. będzie przesłany Zespołom w późniejszym terminie. Tradycyjnie, po Mszy św., na schodach Bazyliki, odbędzie się krótki koncert przybyłych na uroczystość Zespołów, a po nim - wspólny obiad. 

 

Uprzejmie prosimy o przesłanie do 28.02.2025 r. - na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - informacji o Zespołach, które chcą wziąć udział w uroczystości ( nazwa Zespołu, dyrygent, krótka wizytówka, ilość osób przybyłych do Lichenia ). Koszt przejazdu i ew. noclegu zapewniają Zespoły.



CHORUS INSIDE SPAIN

Międzynarodowy Festiwal Chóralny „CHORUS INSIDE SPAIN”
Lloret de marca 26 czerwca – 01 lipca 2025 r
Muzyka i śpiew łączą się z urokiem najpiękniejszych miejsc na Costa Brava, w Katalonii... Śródziemnomorska atmosfera, plaże, morze, starożytne zamki, urokliwe miasta, życie nocne i wspaniała Barcelona... idealne miejsce na rozkoszowanie się wyjątkowym klimatem emocje dla Twojego chóru.
Festiwal obejmuje:
Koncert inauguracyjny - Parada - Masterclass - Międzynarodowy Konkurs w Teatrze Miejskim - Wycieczki z przewodnikiem do Barcelony i Girony oraz mnóstwo dobrej zabawy w ramach F/B (śniadanie, lunch i kolacja).
Informacje:

 
FESTIVAL SPAIN 2025 – Federcori


PODLASKIE KOLĘDOWANIE

 
 plakat koncert kolęd 2025.jpg
 

LEGNICA CANTAT 55.

 
 
 MAIL - LEGNICA CANTAT _ SZCZEGÓŁY TURNIEJU.png

XII edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie

 
Szanowni Państwo, 
z wielką radością zapraszamy na XII edycję Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie.
 
Festiwal odbędzie się 25 stycznia 2025 r. i jest skierowany do chórów i orkiestr. Zgłoszenia wraz z aktualnym zdjęciem chóru lub orkiestry (w formie elektronicznej jpg, dobrej jakości) oraz opisem zespołu, prosimy przesłać na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Zgłoszenie następuje poprzez prawidłowe wypełnienie formularza do 31 grudnia 2024 r.
Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem, który jest dostępny pod linkiem: 
 
 
 
Formularze zgłoszeniowe można pobrać tutaj: 
 
Zapraszamy serdecznie wszystkie zespoły!

 
 
 

XX Ogólnopolski Festiwal z Konkursem Kompozytorskim im. Feliksa Nowowiejskiego
,,O Warmio moja miła" Olsztyn 2025

 
 
o warmio moja miła
 

34. Tyskie Wieczory Kolędowe

 
W ramach XXXIV Tyskich Wieczorów Kolędowych ogłaszamy dodatkowy nabór do drugiego etapu przesłuchań konkursowych (na żywo), które odbędą się 18 stycznia 2025 roku.
 
Warunki uczestnictwa: Aby wziąć udział w przesłuchaniach, prosimy o przesłanie wypełnionej Karty Zgłoszeniowej, która dostępna jest pod linkiem: https://bit.ly/KonkursChórówTWK2025-KartaZgloszeniowa. Nie wymagamy przesyłania nagrania audio-video, jak miało to miejsce w etapie pierwszym.
 
Repertuar: Prosimy o przygotowanie dwóch dowolnie wybranych kolęd polskich (skomponowanych przez polskich kompozytorów) oraz obowiązkowo:
  • „Bóg się rodzi" (1, 3 i 5 zwrotka, oprac. Tomasz Flasza)
  • „Wśród nocnej ciszy" (oprac. Stanisław Niewiadomski)
Kolędy „Bóg się rodzi" oraz „Wśród nocnej ciszy" nie będą częścią konkursu, ale zostaną odśpiewane przez wszystkie nagrodzone chóry podczas Koncertu Finałowego, który odbędzie się 18 stycznia 2025 r.
 
Ważne terminy:
  • 8 stycznia 2025 r. – termin przesyłania zgłoszeń
  • 10 stycznia 2025 r. – ogłoszenie chórów zakwalifikowanych do drugiego etapu
  • 18 stycznia 2025 r. – przesłuchania na żywo oraz koncert laureatów (Tychy, godz. 9:00 – 15:30)
Prosimy pamiętać: Decyduje kolejność zgłoszeń. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowanych będzie maksymalnie 8 pierwszych kompletnie wypełnionych zgłoszeń.
 
Na zwycięzców czeka pula nagród w wysokości 15 tysięcy złotych, możliwość udziału w Koncercie Laureatów pod batutą prof. Henryka Jana Botora, a także możliwość zagrania pełnowymiarowego koncertu podczas przyszłej edycji Tyskich Wieczorów Kolędowych.
Zapraszamy serdecznie do udziału!
 

34. Tyskie Wieczory Kolędowe

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie chórów 34. Tyskich Wieczorów Kolędowych. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 grudnia 2024 roku. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W pierwszym etapie konkursu jury oceni przesłane online nagrania, na podstawie których wyłoni chóry do drugiego etapu – przesłuchań na żywo, które odbędą się 18 stycznia 2025 roku w Tychach.
 
Prosimy pamiętać, że nagrania przesyłane do oceny muszą być sfilmowane z widocznym logo konkursu, które można pobrać, a także prosimy zapoznać się z regulaminem i szczegółami konkursu, korzystając z poniższego linku:
https://kultura.tychy.pl/2024/09/25/konkurs-chorow-xxxiv-tyskich-wieczorow-koledowych/
 
W razie pytań, pozostajemy do dyspozycji pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numerem 32 438 20 68.