AKTUALNOŚCI

Niech istota Świąt Wielkanocnych napełni Was siłą oraz radością i sprawi, że uśmiech i optymizm będą towarzyszyły Wam każdego dnia.
Radosnych Świąt Wielkiej Nocy, pełnych spokoju, miłości i nadziei, a także wielu okazji do miłych spotkań w gronie najbliższych
życzy Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr
PODKARPACIE ŚLADAMI JANA PAWŁA II
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT MUZYCZNY I NAUKOWY


W dniach od 3 do 8 kwietnia 2025 roku ponad 600 artystów z Podkarpacia – 32 chóry i 9 orkiestr – weźmie udział w wyjątkowym międzynarodowym projekcie „Podkarpacie śladami Jana Pawła II wśród tradycji, kultury i muzyki”. Wydarzenie ma na celu uczczenie pamięci św. Jana Pawła II oraz promocję podkarpackiego dziedzictwa kulturowego i muzycznego poza granicami kraju.
W ramach projektu zaplanowano trasę koncertową obejmującą Czechy, Włochy, Watykan i Austrię. Koncerty odbędą się m.in. w Katedrze św. Wacława w Ołomuńcu, Bazylice św. Antoniego w Padwie, Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie oraz na placu św. Piotra w Watykanie, gdzie uczestnicy otrzymają błogosławieństwo Ojca Świętego. Podczas wydarzenia zabrzmią prawykonania utworów: Msza Podkarpacka autorstwa Dominika Lasoty, oparta na ludowych melodiach Władysława Pogody, pieśń „Totus Tuus” do słów św. Jana Pawła II skomponowana przez Sebastiana Szymańskiego, a także „Hymn do błogosławionej Rodziny Ulmów” autorstwa Masty Stącel i Tomasza Piątka.
Zwieńczeniem całego projektu będzie uroczysty koncert finałowy, który odbędzie się 18 maja 2025 roku o godzinie 12:00 w Katedrze Rzeszowskiej – w dniu urodzin św. Jana Pawła II.
"Arkana Melomana" - kurs: "Muzyka drugiej połowy XVIII wieku" - Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka.
1. Arkana Melomana to pionierski e-przewodnik po historii muzyki stworzony przez zespół kilkunastu ekspertów, w tym dr Ewę Obniską, dr Agnieszkę Budzińską-Bennett i prof. dr. hab. Wiesława Delimata.
W tym innowacyjnym serwisie znajdą Państwo m.in. najwyższej jakości wykonania, tłumaczenia tekstów czy audiobooki.
Arkana powstały w ramach programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury "Młoda Polska" i są rekomendowane przez Centrum Edukacji Artystycznej jako podręcznik dla szkół muzycznych II stopnia.
Więcej informacji w załączniku oraz na stronie internetowej: https://arkanamelomana.edu.pl/kursy-muzyka-dawna-i-nowa/A już za kilka tygodni odbędzie się premiera czwartej części kursu "Muzyka drugiej połowy XVIII wieku". Znajdzie się tam jeszcze więcej nagrań i materiałów, które umożliwią powtórkę z historii muzyki w przystępny i nowoczesny sposób.2. Zachęcamy do zainteresowania się Międzynarodowym Konkursem Wokalnym im. Stanisława Jopka organizowanym przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze". W sposób szczególny chcemy dotrzeć z Konkursem do osób dorosłych, ale oczywiście także wszystkich zainteresowanych z pozostałych grup wiekowych, aktywnych wokalnie.To prestiżowe wydarzenie muzyczne mające na celu promocję polskiej muzyki ludowej oraz odkrywanie i wspieranie talentów wokalnych z całego świata. Czwarta edycja prestiżowego konkursu wprowadza istotne zmiany, rozszerzając zasięg na uczestników zagranicznych i modyfikując strukturę etapów.Przesłuchania odbywają się różnych miastach Polski - warto sprawdzić harmonogram i miejsca.Konkurs odbywa się w czterech kategoriach wiekowych: 8-13 lat, 14-19 lat, 20-25 lat i od 26 roku życia wzwyż. Oprócz nagród finansowych na najlepszych czekają warsztaty artystyczne i występ na gali finałowej z PZLPiT "Mazowsze" oraz nagrody specjalne.W konkursie należy przedstawić solo utwory wokalne z repertuaru PZLPiT „Mazowsze", w oryginalnych tonacjach i z oryginalnym tekstem oraz oryginalnymi liniami melodycznymi znajdującymi się na stronie internetowej Konkursu. Tam też dostępny jest regulamin:Zapraszamy do udziału w Konkursie, który daje możliwość spełnienia marzeń artystycznych, nawiązania nowych znajomości, doskonalenia umiejętności wokalnych i zdobycia ciekawych doświadczeń, z szansą na występ z legendarnym „Mazowszem".
Jubileusz 100-lecia Polskiego Związku Chórów i Orkiestr
Szanowni Państwo,
rok 2025 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W związku z powyższym, Zarząd Główny PZChiO zwraca się z uprzejmą prośbą, aby wszystkie koncerty organizowane przez Oddziały/Zespoły zrzeszone w PZChiO, były w tym roku pod hasłem 100-lecia PZChiO.
W dniu 10.05.2025 r o godz. 12.00, w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej (ul. Klasztorna 4, Licheń Stary / k. Konina), odbędzie się uroczysta Msza św. koncelebrowana min. przez Dyrektora Artystycznego PZChiO, ks. prof. Kazimierza Szymonika. Zapraszamy do udziału Zespoły z wszystkich Oddziałów. Program oprawy Mszy św. będzie przesłany Zespołom w późniejszym terminie. Tradycyjnie, po Mszy św., na schodach Bazyliki, odbędzie się krótki koncert przybyłych na uroczystość Zespołów, a po nim - wspólny obiad.
Uprzejmie prosimy o przesłanie do 28.02.2025 r. - na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - informacji o Zespołach, które chcą wziąć udział w uroczystości ( nazwa Zespołu, dyrygent, krótka wizytówka, ilość osób przybyłych do Lichenia ). Koszt przejazdu i ew. noclegu zapewniają Zespoły.
CHORUS INSIDE SPAIN
Międzynarodowy Festiwal Chóralny „CHORUS INSIDE SPAIN”
Lloret de marca 26 czerwca – 01 lipca 2025 r
Muzyka i śpiew łączą się z urokiem najpiękniejszych miejsc na Costa Brava, w Katalonii... Śródziemnomorska atmosfera, plaże, morze, starożytne zamki, urokliwe miasta, życie nocne i wspaniała Barcelona... idealne miejsce na rozkoszowanie się wyjątkowym klimatem emocje dla Twojego chóru.
Festiwal obejmuje:
Koncert inauguracyjny - Parada - Masterclass - Międzynarodowy Konkurs w Teatrze Miejskim - Wycieczki z przewodnikiem do Barcelony i Girony oraz mnóstwo dobrej zabawy w ramach F/B (śniadanie, lunch i kolacja).
Informacje:

XII edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie
XX Ogólnopolski Festiwal z Konkursem Kompozytorskim im. Feliksa Nowowiejskiego
,,O Warmio moja miła" Olsztyn 2025

34. Tyskie Wieczory Kolędowe
- „Bóg się rodzi" (1, 3 i 5 zwrotka, oprac. Tomasz Flasza)
- „Wśród nocnej ciszy" (oprac. Stanisław Niewiadomski)
- 8 stycznia 2025 r. – termin przesyłania zgłoszeń
- 10 stycznia 2025 r. – ogłoszenie chórów zakwalifikowanych do drugiego etapu
- 18 stycznia 2025 r. – przesłuchania na żywo oraz koncert laureatów (Tychy, godz. 9:00 – 15:30)
34. Tyskie Wieczory Kolędowe
Serdecznie zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie chórów 34. Tyskich Wieczorów Kolędowych. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 grudnia 2024 roku. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
https://kultura.tychy.pl/2024/09/25/konkurs-chorow-xxxiv-tyskich-wieczorow-koledowych/
Musica Cordis
JESTEŚMY NA FACEBOOKU
Wydawnictwa
